środa, 29 lipca 2009

Literatura - "Gomorra" Roberto Saviano

Historie o mafii mają to do siebie, że im więcej w nich prawdy, tym straszniejsze się wydają. Eksperci Epicentrum Kałuży zachęcają do analizy książki 'Gomorra', której autor stara się możliwie najdokładniej zanalizować mechanizmy działania neapolitańskiej kamorry. Dużo faktów, nazwisk i dat posklejanych w jedną całość publicystycznym komentarzem. Zapraszamy do czytania.

niedziela, 26 lipca 2009

Niebezpieczne zabawy w piasku

Lato w pełni! Szczęśliwi ci co spędzają mile czas na urlopie. Co roku plaże na całym świecie oblegane są przez turystów i amatorów wody, piasku i słońca. Niech jednak błoga atmosfera nie usypia naszej czujności. Wszędzie czai się niebezpieczeństwo - nawet na plaży! Szczególnie niebezpieczny jest dla nas... piasek! Najpierw naukowcy przeprowadzili ankietę, cóż takiego plażowicze najczęściej porabiają na plaży. Następnie po ok 10-12 dniach spytano ich czy wystąpiły u nich jakikolwiek problemy zdrowotne. Niestety wiele osób cierpiało na problemy żołądkowe, dolegliwości górnych dróg oddechowych, wysypkę, doprażenia oczu, bóle ucha i zakażenia ran. Jak widać lista schorzeń jest długa. Na wymienione problemy cierpieli najczęściej, ci którzy rozkoszowali się zabawą w piasku. 13% osób bawiących się w nim oraz 23% zakopanych cierpiało z powodu biegunki. Niekiedy człowiek spogląda na wodę z obrzydzeniem, myśląc iż jest silniej zanieczyszczona niż piasek - nic bardziej mylnego! Wśród osób spędzających czas wyłącznie w wodzie odczuło najmniej dolegliwości wszelkiego rodzaju. Pytanie: skąd w piasku tyle zanieczyszczeń? Większość z nich bierze się po prostu z zanieczyszczeń takich jak ścieki komunalne. Załatwianie swoich potrzeb w pobliżu plaży również nie pozostaje bez znaczenia. Tak więc dbajmy o czystość naszych plaż i uważajmy na zdrowie. Pamiętajmy tez o olejku do opalania!

Autor: Dagona
Źródło: Angora, Peryskop nr 30 (26.VII.2009)

środa, 22 lipca 2009

Gry: 'The Sims 3'

Epicentrum Kałuży pragnie przedstawić trzecią odsłonę kultowej już serii jaką jest gra The Sims 3. Stwórzmy własnych simów, dajmy im dom, załatwmy pracę i sprawmy aby byli szczęśliwi. Zasady wszyscy znają, lecz co nowego czeka nas w tej części? Zapraszamy do przeczytania recenzji!

niedziela, 19 lipca 2009

Lekarstwo na ból

Niestety czasem zdarzy nam się zbyt bliski kontakt np. z kantem szafki lub łóżka, z klamką lub innym twardym elementem - ileż to razy uderzyliśmy się w palec czy łokieć jednocześnie klnąc  przy tym siarczyście. W zasadzie dzięki niecenzuralnym słowom poczuliśmy się lepiej, ale czy na pewno to prawda? Doktor Richard Stephens z Keele University zaproponował przeprowadzenie eksperymentu, który miał odpowiedzieć na pytanie czy przeklinanie łagodzi ból fizyczny. Poproszono 64 studentów o zanurzenie dłoni w lodowatej wodzie na tak długo jak mogą wytrzymać. Najpierw mogli oni przeklinać do woli, lecz podczas drugiej serii nie mogli tego robić tylko używali słów opisujących stół. Co ciekawe dzięki przeklinaniu uczestnicy badania wytrzymywali o 40 sekund dłużej! Podczas 'rzucania mięsem' średnio studenci trzymali dłonie w wodzie przez niemal 2 minuty, natomiast podczas opisywania stołu zaledwie 1 min. i 15 sek. Na dodatek badani sami ocenili, iż ból był mniejszy podczas pierwszego eksperymentu. Nas może to nie dziwi, lecz naukowcy wcale nie spodziewali się takiego rezultatu. Niektórzy z psychologów uważają, iż gdy człowiek zaczyna przeklinać popada w przesadę i dramatyzuje. Mimo to przeklinanie jest obecne we wszystkich kulturach i językach świata. Generalnie niegdyś niecenzuralne słowa miały za zadanie podnoszenie poziomu agresji a tym samym dodawanie odwagi i jednoczesne podnoszenie tętna. W ten sposób zmniejszano odczuwanie bólu, poprawiano morale a ludzie w obliczu zagrożenia: czy to drapieżnika czy innego człowieka, łatwiej decydowali się aby pozostać i walczyć niż uciec. Należy jednak pamiętać, iż przeklinanie uchodzi za zachowanie niekulturalne i należy używać takich słów z umiarem.

Autor: Dagona
Źródło: http://ciekawostki.eu/

środa, 15 lipca 2009

Manga i Anime: 'Cat Shit One'

Wiele lat po zakończeniu wojny w Wietnamie mamy okazję obejrzeć jej epickie dzieje oczami różnych uczłowieczonych zwierząt. Przedstawiamy komiks 'Cat Shit One', w którym historia przeplatać się będzie z wartką akcją. Zapraszamy do czytania serii jak i naszej recenzji.

Knowacz.pl

Epicentrum Kałuży rozpoczęło kampanię reklamową opierającą się głównie na wymianie linków. Każda strona, która zechce zamieścić nasz baner na swojej witrynie może być pewna, iż odwdzięczymy się tym samym! Piszcie na mail: epicentrum_kaluzy@doramail.com

Ostatnio nawiązaliśmy współpracę z serwisem literackim KNOWACZ na który serdecznie zapraszamy!



Knowacz.pl - serwis literacji - Promocja piękna poezji, literatury czy właściwie pojętych wartości duchowych to nasza główna dewiza na twórczość i życie. Dołącz do elitarnego kręgu nałogowych czytelników prasy literackiej, darmowych ebooków i bywalców imprez poetyckich.


Serwis Literacki Knowacz.pl

poniedziałek, 13 lipca 2009

Subskrypcja - bądź na bieżąco!

Kolejne nowości na Epicentrum Kałuży! Po lewej stronie w menu znajduje się opcja Subskrypcji! Kliknij i dopisz się a będziesz na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami. Niczego w ten sposób nie przegapisz :) Możesz dopisać się do listy mailingowej korzystając z okna na dole strony. Serdecznie zachęcamy!

Nowe Linki

Dział LINKI ekipy Epicentrum Kałuży powiększyło się o dwie nowe pozycje.



Po pierwsze zapraszamy na serwis TANUKI.PL gdzie znajdziecie mnustwo informacji, recenzji, opowiadań i wszystkiego czego zapragniecie ze świata mangi i anime!




Po drugie JAMENDO.COM gdzie artyści pozwalają wszystkim na pobieranie i dzielenie się ich muzyką, to darmowe, legalne i nieograniczone.

Zapraszamy do odwiedzania powyższych stron :) dodatkowo zachęcamy do wymiany banerami! Jeśli chcecie się wymienić napiszcie na mail: epicentrum_kaluzy@doramail.com

niedziela, 12 lipca 2009

Starożytne oko

Archeolodzy poza odkrywaniem standardowych przedmiotów codziennego użytku takich jak gliniane naczynia czy biżuteria marzą o odkryciu czegoś wyjątkowego. Takie szczęście mieli badacze przeszukujący tzw. Spalone Miasto w południowo-wschodnim Iranie a dokładnie cmentarz znajdujący się obok osady. Miejsce to stanowi najważniejsze prehistoryczne stanowisko w tym kraju. Najwyższy poziom rozwoju osiągnęło w III tysiącleciu p.n.e. Archeolodzy przeszukując groby natrafili na szczątki 30-letniej kobiety która zmarła 4,8 tys. lat temu. Niezwykły był fakt, iż obok niej leżało sztuczne oko! Proteza została wykonana z naturalnej smoły zmieszanej ze zwierzęcym tłuszczem. Ponadto twórca oka wykazał się nie lada precyzją i techniką, gdyż za pomocą cienkich złotych nici, niekiedy mających pół milimetra grubości, starał się odtworzyć między innymi naczynia włosowate. Niestety nie jest znana przyczyna śmierci kobiety, jedyne co ustało się ustalić to to, że w wyniku kontaktu oka z protezą powstał ropień. Tak czy siak pełne podziwu jest tak znakomite osiągnięcie 'medycyny' w tak odległej przeszłości.

Autor: Dagona
Źródło: http://www.ciekawostka.pl/

środa, 8 lipca 2009

Kultura: Pies w służbie człowiekowi

Psy znane są se swojej różnorodności pod względem wyglądu, lecz dodatkowo pełnią one równie dużo funkcji w życiu człowieka. Stróżują, tropią, pomagają. Zapraszamy do przeczytania artykułu o psach w służbie człowiekowi.

wtorek, 7 lipca 2009

Prapapuga

Publikacja jaka niedawno ukazała się na łamach 'Proceedings of the Royal Society B' stawia śmiałą tezę, że 110 milionów lat temu żyło na ziemi stworzenie podejrzanie podobne do dzisiejszych przedstawicieli papug. Psittacosaurus gobiensis [bo o nim mowa] według badań paleontologów odżywiał się i był zbudowany bardzo podobnie jak pocieszne kolorowe ptaki, które spotkać możemy w zoo. Po bliższym przyjrzeniu się szkieletowi [pierwsze okazy znaleziono jeszcze w pierwszej połowie XX wieku, na pustyni Gobi w Mongolii] odkryto, że mocarna budowa szczęk ze stosunkowo dużymi obszarami na przyczep mięśni odpowiada tej spotykanej u papug. "Dinozaury te rozdrabniały pokarm wysuwając swoją dolną szczękę do przodu, następnie do góry i do tyłu, kierując pożywienie na górne zęby. Bardzo dziwnie" - cytując paleontologa Paula Sereno. Co więcej, w przewodzie pokarmowym dinozaura znaleziono tzw. gastrolity, drobne kamyki, które ułatwiają trawienie pokarmu. Gastrolity występują też w żołądkach ptaków, pomagając w rozdrabnianiu ziarna czy orzechów [ze względu na brak zębów do właściwego rozcierania treści]. Psittacosaurusa z papugą wiąże jeszcze jeden szczegół - mimo obiegowej opinii przypisującej większości dinozaurów cechy drapieżności i agresywności, gatunek ten był niemal napewno stuprocentowym wegetarianinem. Środowiskiem życia omawianej prapapugi [choć nie wiąże z nią Psittacosaurusa bezpośrednia nić ewolucji] była dzisiejsza Azja Środkowa.

Autor: PeeGee
Źródło: http://ciekawostki.eu/

czwartek, 2 lipca 2009

Film - 'Transformers: Zemsta Upadłych'

Z jednodniowym opóźnieniem, za to na gorąco przedstawiamy drugą część ekranizacji jednej z ikon kultury masowej. 'Transformers: Zemsta Upadłych' pozwoli nam po raz drugi ujrzeć w akcji wielkie brutalne maszyny w wojnie, która ciągnie się od wieków. Dużo akcji, dużo efektów specjalnych, kasowa produkcja. Transformerom rdza nie grozi. Zapraszamy do czytania naszej recenzji i obejrzenia filmu.