Na Łamach Epicentrum Kałuży poruszaliśmy już kwestię prawo/lewo-ręczności. Nadszedł czas na przyjrzenie się wyników badań Dr Luca Tommasi i Daniele Marzoli z Uniwersytetu im Archanioła Gabriela w Chieti we Włoszech, odnośnie prawo/lewo ‘uszności’. Naukowcy zapragnęli zbadać, którym uchem wolimy słuchać. Generalnie większość osób chętniej korzysta z prawego ucha, a prośby do niego skierowane będą chętniej wykonywane. Aby to sprawdzić przeprowadzono trzy doświadczenia. Podczas pierwszego 286 klubowiczów obserwowano podczas rozmowy z głośną muzyką w tle. Aż 72% osób wybrało prawe ucho do nadstawienia. W drugim badaniu zaczepiono 160 osób mamrocząc coś niewyraźnie i prosząc o papierosa. Naukowcy odnotowywali, które ucho zostanie skierowane do rozmówcy i czy proszący otrzyma papierosa. Większość klubowiczów (58%) użyło prawego ucha a lewego zaledwie 42%. Poza tym zaobserwowano, iż nie ma związku między ilością otrzymanych papierosów a tym do którego ucha skierowano prośbę. Ostatnie badanie polegało na poproszeniu 176 osób o papierosa celowo do konkretnego ucha. Co ciekawe prośby skierowane do prawego ucha były zazwyczaj bardziej skuteczne. Naukowcy zauważyli również, iż tylko kobiety wykazywały konsekwentną preferencję do słuchania prawym uchem.
Badacze wysnuli z doświadczenia kilka wniosków. Sytuacje wskazały, iż lewa półkula naszego mózgu, której odpowiada prawe ucho, odgrywa dominującą rolę w komunikacji werbalnej między ludźmi. Ponadto jest to kolejny dowód na rozgraniczenie funkcji na dwie półkule, co zaobserwowano również u zwierząt.
Tak więc u ludzi nic nie jest proste... Są prawo i lewo ręczni ale również są prawo i lewo ‘uszni’ a na dodatek i tak odpowiada za wszystko mózg podzielony na prawą i lewą półkulę.
Autor: Dagona
Źródło: ciekawostki.eu
poniedziałek, 29 czerwca 2009
Prośby kieruj w prawą stronę
środa, 24 czerwca 2009
Film: "Terminator: Ocalenie"
2009 rok przyniósł kontynuację starego, ale jak widać wciąż jarego cyklu. Film: ‘Terminator: Ocalenie’ to wycieczka do roku 2018, w którym światem władają wrogie człowiekowi maszyny. Dziać się będzie dużo, przy akompaniamencie strzelanin i eksplozji. Zapraszamy do oglądania i czytania naszej recenzji.
niedziela, 21 czerwca 2009
Przydatne ultradźwięki
Nietoperze to jedyne ssaki posiadające zdolność aktywnego lotu. U niektórych wzbudzają strach i odrazę, innych fascynują. Tak czy siak są to niezwykłe zwierzęta o unikalnych zdolnościach. Te małe ssaki porozumiewają się za pomocą echolokacji, dlatego też posiadają tak wydatne uszy. Poza nietoperzami zdolność tą posiadły ryjówki, niektóre ptaki takie jak jerzyki oraz delfiny. Jednak to właśnie tzw. ‘latające myszy’ używają echolokacji w największym zakresie emitowanych dźwięków, podobnie jak delfiny. Zdolność ta przede wszystkim służy do orientacji w terenie i zdobywania pokarmu. Naukowcy odkryli, iż nietoperze doskonale rozpoznają głosy osobników swojego gatunku, znajdujących się w pobliżu. Wysyłane przez te zwierzęta ultradźwięki są słyszalne również dla innych nietoperzy polujących na tym samym obszarze. Do tej pory, uważano iż dźwięki służą jedynie temu nietoperzowi, który je emitował. Prawda jest jednak taka, iż również inne mogą z nich korzystać w polowaniu. Analizy wykazały, iż każdy z nich posiada indywidualną częstotliwość, na której emituje ultradźwięki co pomaga w odróżnianiu się konkretnych osobników. Jest to możliwe dzięki różnicom w budowie krtani każdego zwierzęcia. Generalnie na podstawie częstotliwości dźwięku jesteśmy w stanie rozróżniać poszczególne gatunki nietoperzy za pomocą specjalnej aparatury.
Autor: Dagona
Źródło: Angora, Peryskop nr 25 21.06.09r.
środa, 17 czerwca 2009
Muzyka - Stolen Babies - "There be squabbles ahead"
Weszliśmy w erę w której gatunki muzyczne przenikają się dając zupełnie nieoczekiwane owoce. Epicentrum Kałuży zaprasza do czytania recenzji z działu Muzyka: Stolen Babies - 'There be squabbles ahead'. Ostrzegamy, że będzie akordeonowo i rockowo, a przy tym dość nietypowo.
niedziela, 14 czerwca 2009
Nauka i przyroda - Gady w Polsce
W Polsce żyje zaledwie 9 gatunków gadów i każdy z nich jest zagrożony. Jak wyglądają, jak żyją, co jedzą? Jak wygląda ich ochrona w kraju? Tego i wiele więcej dowiecie się z nowego artykułu z kategorii nauka i przyroda. Zapraszamy do czytania i komentowania! Jednocześnie przepraszamy za zmiany w dodawaniu artykułów. W najbliższą środę wszystko wróci do normy.
czwartek, 11 czerwca 2009
Poszukiwanie istot ziemskich
Obierając dość nietypowy porządek publikowania materiałów na Epicentrum Kałuży przedstawiamy dziś newsa i usprawiedliwiamy się względami technicznymi wobec których nie mogliśmy zaprezentować w terminie nowego artykułu. Planujemy zrobić to jeszcze przed końcem tygodnia. Liczymy jednak, iż jakość materiału zrekompensuje oczekiwanie.
W międzyczasie raczymy Drogich Czytelników ciekawostką:
Pochodzący z Wielkiej Brytanii, a obecnie pracujący w amerykańskiej Arizonie kosmolog Paul Davies sformułował w ostatnim czasie dość kontrowersyjną, acz nie do końca niemożliwą teorię. Według badacza poszukiwania istot pozaziemskich kierujemy w zupełnie niewłaściwym kierunku. Nie jest bowiem wykluczone, iż na naszej rodzimej planecie istnieją inteligentne formy życia, których budowa jest tak różna od naszej, iż nie jesteśmy w stanie wykrywać ich za pomocą posiadanej aparatury. Jako przykład pan Davies podał możliwość nie posiadania przez owe stworzenia DNA. Teoria jakkolwiek trudna do zweryfikowania implikuje, iż powinniśmy zrezygnować z określenia 'istoty pozaziemskie', choć takowych istnienia nie wyklucza całkowicie. Badacze reprezentujący nowy kierunek poszukiwań UFO wskazują, że wielkie połacie Ziemi pozostają niezbadane, a szczególnie wiedza nasza jest znikoma o tzw. obszarach ekstremalnych warunków, w których nie może istnieć olbrzymia większość poznanych form życia. Jak dotąd badania wskazują jedynie na obecność w tego typu miejscach [np. w pobliżu podwodnych wulkanów] organizmów jednokomórkowych. Wypada się zatem zgodzić z tezą Daviesa, iż odnalezienie kosmitów na Ziemi byłoby "największym odkryciem w biologii od czasów Darwina i teorii ewolucji".
Autor: PeeGee
Źródło: http://ciekawostki.eu/
środa, 3 czerwca 2009
Literatura - "Sługa Boży" Jacek Piekara
Epicentrum Kałuży dało się porwać wizji świata według Jacka Piekary, w którym cnotą jest siła, a przebaczenie zwykłą słabością. Zapraszamy do czytania recenzji z działu Literatura: 'Sługa Boży' oraz oczywiście samego utworu.