piątek, 24 grudnia 2010
środa, 22 grudnia 2010
Film - Istota (Splice)
Przedstawiamy film o tych, którzy nie raz zaglądają do próbówki oraz o tym, co może się stać, gdy naukowcy stworzą nowy żywy organizm. W recenzji w dziale Film: 'Istota' zaprezentujemy nasze wrażenia na temat tej produkcji z gatunku science – fiction.
niedziela, 12 grudnia 2010
Ameryka a sprawa polska
Co jakiś czas mamy okazję napotkać nietypową teorię naukową, która obala wszystkie wcześniej uznane i utarte. Prezentujemy jedną z nich. Krzysztof Kolumb to tak na prawdę Krzysztof Kolumbowicz - syn Władysława III Warneńczyka. Taką opinię wydał Manuel Rosa, [wykładowca Duke University w Stanach Zjednoczonych] . Ustalił on po 20 latach badań, że Krzysztof Kolumb nie jest wcale synem włoskiego tkacza, ale szlachetnie urodzonym potomkiem samego Władysława III Warneńczyka - króla Polski. Manuel Rosa nie jest bynajmniej historykiem - amatorem, ale szanowanym ekspertem, którego dorobkiem szczycą się władze uczelni, na której pracuje. Ze spostrzeżeniami Rosy dotyczącymi pochodzenia Kolumba zgadza się też zacne gremium profesorów z całego świata.Badacz utrzymuje, że cały spisek związany z uporczywym ukrywaniem prawdziwego pochodzenia Kolumba został uknuty, by strzec tajemnicy dotyczącej tożsamości jego ojca, którym miał być król Polski, Władysław III Warneńczyk. Wg teorii zaproponowanej przez Rosę, polski władca wcale nie zginął 1444 r., w bitwie pod Warną, jak podają źródła historyczne, ale przetrwał i postanowił żyć dalej "na wygnaniu". Władysław Warneńczyk miał osiąść na Maderze jako Henryk Niemiec i związać się z portugalską szlachcianką, która dała mu syna. Dotychczas powszechnie uznana teoria głosi, że w słynnej bitwie zwycięscy Turcy podkreślili swoje zwycięstwo w sposób co najmniej znaczący - w walkach lub bezpośrednio po ich zakończeniu Król Władysław został skrócony o głowę. Szlacheckie pochodzenia Kolumba może - zdaniem naukowca z Duke University - tłumaczyć jego błyskotliwą karierę. Słynny żeglarz nie mając jeszcze na koncie żadnych dokonań poślubił bowiem wywodzącą się z wyższych sfer Portugalkę. To właśnie wysokie pochodzenie Kolumba miało także skłonić możnowładców do sfinansowania jego wojaży. Eksperci Epicentrum Kałuży przedstawiają tą bardzo intrygująca teorię i nie podejmują się jej merytorycznego komentowania. Poprzestaniemy na refleksji, że tam, gdzie prowadzone są badania, zawsze okazać się może coś zaskakującego.
Autor: PeeGee
Źródło: http://ciekawostki.eu/
czwartek, 11 listopada 2010
Urodzinowo (trochę spóźnione)
W związku z drobną reorganizacją życia realnego Ekipa Epicentrum Kałuży ostatnimi czasy nie poświęcała stronie tyle czasu ile chciała i powinna. Staraliśmy się jednak jej nie porzucać i dodawać tyle materiałów, ile jesteśmy w stanie. 1 listopada Epicentrum Kałuży obchodziło 3 urodziny. Mamy nadzieję, że przez cały ten czas mieliśmy coś ciekawego do powiedzenia i że przyjemnie się wam czyta nasze twory. Z okazji trzecich urodzin życzymy sami sobie determinacji na dalsze lata funkcjonowania, a was bardzo serdecznie pozdrawiamy i jak zawsze zachęcamy do czytania i komentowania.
Ekipa Epicentrum Kałuży
Gry - Władca Pierścieni (figurkowa)
Ustawieni nad stołem z małymi ludzikami eksperci Epicentrum Kałuży zapraszają na do ucieleśnienia epickich bitew Śródziemia w plastiku. Recenzją z działu Gry: Figurkowa gra Władca Pierściani podzielimy się z wami spostrzeżeniami na temat opisywanego systemu bitewnego wpisanego w barwny świat Tolkiena.
środa, 27 października 2010
Kultura: Halloween, Dziady i Zaduszki
31 października już niebawem. Tego dnia m.in. Anglicy i Amerykanie obchodzą Halloween, ale skąd to święto się na prawdę wzięło i o co w nim chodzi? Dlaczego Wszystkich Świętych oraz Dzień Zmarłych są również obchodzone w podobnych okresie i dotyczą śmierci? W artykule z działu kultura: Halloween, Dziady i Zaduszki znajdziecie odpowiedzi na wiele pytań odnośnie tych świąt.
środa, 6 października 2010
Muzyka - Arianna Savall
Przedstawiamy recenzję występu na żywo z działu Muzyka: Arianna Savall - 29 września 2010 roku w Szczecinie. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi odczuciami na temat dalekiej podróży muzycznej i do przekonania się w jakie też rejony świata opisywana artystka zaprowadziła słuchaczy.